В човешката история се откроява личността на един неповторим по своето величие крал и това е абсолютния монарх Луи XIV (1638-1715 г.).
Луи XIV от Ясент Риго
Тук ще публикувам един малкък откъс от кърсовата си работа относно Френскията абсолютизъм през XVII в. и в частност за Кралят слънце, който по най-елегантния и хитър начин успява да направи подвластни могъщите френски аристократи. За тези които се интересуват от история - надявам се да ви е интересно...:)
По време на управлението си Луи XIV взима мерки, за да бъдат предотвратени всякакви заговори или бунтове от страна на влиятелната аристокрация. Той умело използва своята власт като им дава пенсии, прави им подаръци, а най-близките до него ги настанява в своя величествен дворец Версай, превръщайки ги в придворни, запазвайки титлите на всички, но косвено отнемайки им политическите права. Във Версай и най-малките подробности от ежедневието на владетеля са превърнати в ритуали, в които са участвали, живеещите в дворските палати на краля, най-влиятелни благороднически семейства. Целият този култ към монарха, по времето на Луи XIV, се превръща във върховен дълг и най-висша чест. За по голямата част от благородническите семейства това се превръща в желана и привлекателна перспектива, която умело ги откланя с времето от техните предишни прерогативи като провинциална аристокрация.
Освен нея по времето на Луи XIV в кралският дворец с привилегии се славели и всички просветители, които се ползвали със закрилата на суверена. Като голям ценител на изкуството краля събирал около себе си различни писатели, музиканти, като цяло всички хора на изкуството. Талантите се обещавали в двора, а не в провинцията. Това доказвало окончателната победа на Париж над провинцията.
Бюст на Луи XIV
Култът към монарха, който Луи XIV прави най-пищният и грандиозен ежедневен церемониал, се превръща в една от най-отличителните черти на неговото управление. Построявайки, един от най-пищните дворци за времето си Версай, харчейки огромни суми за блясъка на кралския си двор, Кралят слънце иска да покаже на цяла Европа не само своето могъщество, но и това на Франция. Не случайно на Луи XIV му приписват думите “Държавата – това съм аз”. По този начин той иска да покаже обвързаността си с държавата, изградена, чрез силната централизация. Върховенството на монарха се оповава на дадената му от Бог длъжност, следователно той трябва и да бъде бог на земята. Той е Кралят слънце, който покровителства и се грижи за своите поданници. Придържайки се към идеята и теорията на абсолютизма Луи XIV оправдава всички свои действия, като представя идеята, че кралските интереси се олицетворяват с държавните интереси на Франция. Луи XIV като абсолютен владетел носи цялата власт над народа си, като се обосновава с теорията за държавната необходимост. Тази теория е служела за оправдание на действията на краля спрямо представители на аристокрацията, които не са били достатъчно угодни на властта. Неговата самостоятелност във властта била привидна, но само за поданниците му. Реално управлението на държавата е било осъществявано с помоща на неговите министри.
Няма коментари:
Публикуване на коментар